Jaký byl školní rok 2022/2023 v dětském oddělení

Na návštěvu knihovny není nikdy brzy. Nejen pro čtenáře, ale i pro velmi malé děti je knihovna vhodným místem, a čím dříve ho bude vnímat jako přirozený prostor, tím lépe. A proto i my v dětském oddělení se snažíme knihovnu a knížky dětem co nejvíce přiblížit.

Ve dnech, kdy není otevřeno pro veřejnost, tak nezahálíme a pořádáme vzdělávací lekce, besedy a další akce pro děti z mateřských škol. Chceme, aby se ty malé děti, které knížky nejprve jen prohlíží, staly našimi pravidelnými čtenáři. Máme připravenou pestrou nabídku lekcí i pro základní a střední školy. Učitelky a učitelé si mohou vybírat z katalogu, který najdou na našich internetových stránkách a každoročně do něj přidáváme novinky.  Již druhým rokem také lze využít jednoduchý objednávkový systém k rezervaci termínu. Uplynulý školní rok můžeme vyhodnotit jako velmi úspěšný. Děti se vrátily po nedobrovolných pauzách do škol a zájem o návštěvu knihovny se nejen vrátil tak, jak jsme byli zvyklí dříve, ale zdá se, že ještě vzrostl. Na besedách se potkáváme s dětmi jak z benešovských školek a škol, ale také z okolí. Přijely k nám například děti ze Sulic, Senohrab, Poříčí nad Sázavou, Petroupimi, ale třeba i z Chocerad a nás to moc těší, že se jim u nás líbí. Během školního roku 2022/2023 jsme uspořádali 110 lekcí a besed a navštívilo nás bezmála 1500 dětí. A jak to vše probíhá? V září už tradičně startujeme s akcí Pasování na rytíře řádu čtenářského. Je to odměna pro čerstvé druháčky za to, že se naučili v první třídě číst a my v nich tuto schopnost rádi podpoříme.  Dále pokračujeme s informačními lekcemi, kde děti učíme, jak se orientovat v knihovně, jak pracovat s katalogem, jak vyhledávat informace. V rámci besed založených na četbě z knížek se pak snažíme představit zajímavé a pro děti věkově vhodné knihy, které nejen nově vycházejí, ale i ty, které nejsou úplné novinky, ale mnohdy je děti neznají. Na doplnění těchto klasických lekcí s knihovnicí také zveme do knihovny různé spisovatele nebo ilustrátory, protože je to pro děti nevšední a vždy určitě skvělý zážitek. A nebudeme odpočívat ani o prázdninách. Budeme pracovat na nových, ještě zajímavějších besedách a lekcích a budeme se opět těšit na další úžasná setkání s našimi malými i velkými čtenáři, ale i s těmi, kteří si cestu ke knížkám zatím hledají. Máme vždy moc příjemný pocit, když děti z dopolední besedy odchází s nadšeným výrazem a hned odpoledne se s nimi opět vidíme.  To je přesně ten důvod, proč děláme tuto práci a víme, že má smysl.