Knihovna Benešov

Městská knihovna Benešov knihovna pověřená regionální funkcí

Swap

Co je SWAP?

Jde o vzájemnou výměnu, založenou na jednoduchém principu: Nekupuj, nevyhazuj, vyměňuj! Protože je to myšlenka založená na příjemně ekologických základech, rychle se z místa svého původu Anglie (odtud i její název swap=výměna) rozšířila do dalších zemí. Je až neuvěřitelné, co všechno se dá na akci přinést. Fantazii se meze opravdu nekladou. Oblečení, věci po dětech, boty, sportovní potřeby patří mezi to, co napadne každého. Swapovat je však možné i odnože pokojových květin, smysluplné zbytky výtvarných materiálů na vyrábění, vzorečky kosmetiky z časopisů, dekorace, obrázky.  Všechno, co pro svého majitele ztratilo význam, ale je v natolik dobrém stavu, že může posloužit někomu jinému.

Knihovní swapy pořádáme  4x do roka.

Věci přinesete, my je roztřídíme a připravíme k rozebrání. Na oplátku si můžete odnést to, co se vám hodí.

Kontakt: dospeli@knihovna-benesov.cz

Martina Španělová

Michaela Štěpánová

 

LETNÍ SWAPOVÁNÍ V KNIHOVNĚ.

Bylo, nebylo. Nedávno tomu. Tak by mohlo začít vyprávění o swapu, který máme zdárně za sebou.  17. a 18. června 2022 se v prostorách naší knihovny uskutečnila další z lokálních výměn oděvů, bot, věcí do domácnosti a hraček. Myšlenka ekologičtějšího využití nepotřebných věcí z domácností a šatníků pochází ze zahraničí, ale je vidět, že ani nám není šetrnější nakládání s věcmi cizí.

Jsme moc rádi, že se výměn účastníte ve stále větším počtu. Zároveň bychom vám chtěli poděkovat za vzornou disciplínu, se kterou jste se tentokrát zhostili zadání: „Přineste jen letní věci“. Hodně to zrychlilo vybírání, a i třídění věcí bylo snazší. Hezké oblečení, hračky a drobnosti do kuchyně nosíte k výměnám pravidelně. Ale tentokrát se objevily i kuriozity v podobě tří podkov pro štěstí, kolekce nádherně zdobených váz, kabelek pro malé parádnice, oblečku na jezevčíka nebo živých pokojových rostlin. Je dobře, že jste při vyklízení zbytečností popustili uzdu fantazii, protože si všechno našlo nové majitele s obdivuhodnou rychlostí.

Tahle akce je prostě jedním slovem skvělá. Přináší radost nejenom lidem, kteří už věci nepotřebují, ale je jim líto, funkční, hezký kousek vyhodit. Ale samozřejmě také těm, co si u nás najdou nějakou svou „srdcovku“. Přáli bychom vám vidět radost nad dobrým úlovkem. Mladší účastníci ji neváhají dát najevo radostným poskakováním z nožičky na nožičku. Poskakovali by leckdy i ti starší, ale přirozený ostych jim brání projevit se naplno. Vy máte radost, my máme radost, a to se v dnešní nejisté době cení dvojnásob.

Ptali jste se, jak naložíme s věcmi, o které nikdo neprojeví zájem. Diakonie Broumov nás požádala o pomoc kvůli nedostatku oděvů. Takže část nerozebraného oblečení a bot si odvezou oni. Věci, které jste přinesli až ke konci akce, kdy zbylo málo času na jejich objevování, jsme pro vás uložili na příště.

Další swap plánujeme na podzim a už teď se na setkání s vámi moc těšíme.