Knihovna Benešov

Městská knihovna Benešov knihovna pověřená regionální funkcí

Pro velký úspěch budeme v téčku opět tvořit krásné mandaly.

V zářijovém čtenářském klubu si budeme povídat o Kytici od Karla Jaromíra Erbena.

Přednáška PhD. Pavly Plaché je věnována příběhu vlakového transportu smrti, který koncem dubna roku 1945 projížděl přes Protektorát Čecha a Morava a zanechal výraznou stopu i na území Benešovska.

Beseda je určená pro všechny milovníky literatury a knih, kteří chtějí nahlédnout pod pokličku celého procesu vydávání knih a fungování knižního trhu. Může být také inspirací pro začínající autory, kteří sní o publikování svých knih a přemýšlí, jakou cestou se se svou knihou vydat. Přijďte společně s Veronikou projít cestu plnou překážek, křižovatek a slepých uliček. Cestu za splněním velkého snu.

Přijďte si od 9 do 12 hod. do téčka vyzkoušet moderní technologie, zahrát si deskovky nebo si jen tak popovídat.

Talk show spisovatele Vlastimila Vondrušky nazvané Oldřich z Chlumu - román a skutečnost.  Dozvíme se o životě středověkých lidí, co nám prameny mohou říci a co se už zjistit nedá a proč jsou učebnice dějepisu nuda. Vlastimil Vondruška na příkladech z historických románů rozebírá některé zažité omyly. Zavede posluchače rovněž do zákulisí literární tvorby. Posluchače určitě pobaví zážitky, které má s různými čtenáři, ale také ze spolupráce s filmem. Hledání vlastních kořenů není vždycky snadné a zvláště dnes má svůj nezastupitelný smysl. I o tom bude řeč.

Bářino toulavé divadlo zahraje dětem pohádku O skřítku Valeriánovi. Začínáme v 16 hodin v dětském oddělení.

Buďte cool a dejte věcem druhý život. Pomůžete nejen sobě, ale i planetě. V pátek 6.10. od 8 do 16 a v sobotu 7.10. od 8 do 12 hodin. Přineste také pokojové květiny nebo domácí výrobky.

V téčku si společně vyrobíme papírové a korálkové kytičky levandule.

Další setkání příznivců hraní deskových her v téčku.

Přednáška PhDr. Milady Sekyrkové CSc. představí život a aktivity Karla Ignáce barona Villaniho), který byl v letech 1865 – 1869 benešovským okresním starostou. Kromě jiného stál Villani během předtím revolučních událostí roku 1848 v Praze v čele ozbrojených sborů, nebo byl ve své době významným básníkem. Později se dočkal nepřízně centrálních úřadů a nebyl mu potvrzen politický mandát. Zemřel ve Střížkově u Struhařova.