Jaký byl rok 2022 v Městské knihovně Benešov?

Připravili jsme pro vás souhrn, jaký byl uplynulý rok 2022 v knihovně a co se nám podařilo.

Zjednodušeně můžeme říct, že loňský rok byl pouze s minimem covidových omezení a restrikcí, a tak jsme se mohli naplno věnovat provozu knihovny.

Hned v lednu jsme spustili nové webové stránky, které jsou funkční, přehlednější a plné zajímavých a aktualizovaných informací. Čtenáři mají přístup do svého konta z jakékoliv záložky. Jako bonus je součástí virtuální prohlídka knihovny, díky které může kdokoliv nahlédnout do našich prostor bez fyzické přítomnosti.

Na jaře jsme otevřeli téčko – prostor pro teenagery a tvoření, který je určen především puberťákům. Ti zde mohou počkat na autobus, zahrát si deskovky nebo fotbálek, vyzkoušet si programování na 3D tiskárně (kterou se nám podařilo získat darem), zahrát Xbox, virtuální realitu nebo si prostě jen povídat s kamarády.

Loňský rok byl pro nás velmi úspěšný z pohledu dotací. Realizovali jsme projekt Mediální vzdělávání v Městské knihovně Benešov určený pro základní školy, na který jsme dostali dotaci z nadace OSF. Z rozpočtu Středočeského kraje z Fondu kultury a obnovy památek jsme získali hned dvě dotace na projekty S knížkou do života určený pro nejmenší děti s cílem vytvořit vztah ke knihám a čtení už od útlého věku. V rámci druhého projektu Dětské oddělení – prostor pro malé i velké byly pořízeny nové stoly a židle, dále skříně, koberce a hifi sytém do dětského oddělení. Největší získaná dotace je od Ministerstva kultury, z podprogramu Informační centra veřejných knihoven na projekt Modernizace knihovny technologií RFID a selfcheck stanicí, jehož cílem je zjednodušení a urychlení procesu výpůjček, podstatně větší zabezpečení knihovního fondu, snížení ztrát a odcizení jednotlivých položek. Díky tomuto projektu je zajištěna efektivní správa celého fondu a především došlo k vytvoření nového místa a to bezkontaktního půjčovacího místa prostřednictvím selfcheck stanice. Zapomenout nesmíme ani na dotaci z Programového rámce PRV SCLLD z výzvy Místní akční skupiny Posázaví č. 6 na projekt Dovybavení Městské knihovny Benešov. Díky tomu jsme mohli dovybavit téčko moderními technologiemi a také interiérovým zařízením.

Jelikož se funkce knihoven mění a stávají se také vzdělávacím centrem, rozšiřujeme i my nabídku vzdělávacích akcí. Stávající nabídku programů pro MŠ a ZŠ jsme rozšířili o přednášky pro SŠ. I nadále organizujeme Virtuální univerzitu třetího věku. Nově jsme těmto studentům nabídli kurz Moudrá sovička financovaný z nadace Vodafone, díky kterému se senioři naučili pracovat s chytrými telefony. Kvůli velkému zájmu byl kurz opakován. V loňském roce jsme rozšířili nabídku klubů pro děti. Kromě čtenářského, tvořivého a klubu deskovek jsme nově otevřeli šachový klub, klub 3D tisku a robotiky a MíČeK (milujeme čtení knížek).

Knihovny současné doby se stávají také komunitními centry, v rámci kterých se organizují mimo jiné akce pro veřejnost. Letos jsme se zapojili do environmentální kampaně a historicky poprvé se knihovna účastnila Benešovského jarmarku. Velmi úspěšnou akcí byla Noc literatury, kde jsme si poslechli vybrané ukázky v podání Zuzany Vejvodové nebo Honzy Musila. Povedené byly akce o Ludmile Vaňkové nebo historicky zaměřené přednášky v podání Tomáše Zouzala (Co to byl dvůr SS-hof), Daniela Štěpánka (Vzpomínky na tábor) nebo Petra Šraiera (Žili tady s námi). Nesmíme zapomenout zmínit také Týden knihoven nebo Den pro dětskou knihu.

Pro čtenáře jsme zavedli možnost předregistrace prostřednictvím webových stránek, díky které si mohou knížky objednat a rezervovat okamžitě po jejím odeslání. Uživatelé téčka si mohou nechat za mírný poplatek vytisknout svůj návrh na 3D tiskárně.

Díky naší práci jsme byli nominováni do soutěže Městská knihovna roku. Na stupních vítězů jsme nestáli, ale dostali jsme se mezi 8 nejlepších knihoven v rámci celé republiky. I tak považujeme toto umístění za projev toho, že knihovna se ubírá tím správný směrem. Zároveň je to pro nás motivací být ještě lepší.

Ing. Hana Zdvihalová