Knihovna Benešov

Městská knihovna Benešov knihovna pověřená regionální funkcí

Semínkovna

SÁZEJ, SKLÍZEJ, SDÍLEJ

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Semínkovna je místo, kde si zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet nejen osivo a semínka ze svých zahrádek, ale také své zkušenosti a rady při zahradničení.

Projekt vznikl jako protipól globalizace v zemědělství a produkce velkých osivářských firem s hybridním osivem. Ve snaze k návratu k přírodním postupům a zachování původních druhů a odrůd začala vznikat sdružení lidí propagujících semínkaření a produkci vlastního osiva. První evropská Semínkovna vznikla v roce 2004 ve Francie a díky svým jednoduchým principům se rozšířila po celé Evropě. K této iniciativě se MKB připojila v roce 2020 a založila svou Semínkovnu, protože tak jako se do knihovny knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni z vaší zahrádky myslete na sdílení sklizených semínek v naší semínkovně...

Věříme, že se do této činnosti zapojí mnoho úspěšných i začínajících zahrádkářů. Přebytky vašich semínek uvítáme a rádi je zařadíme do nabídky. Stačí přinést semínka pouze s popisem rostliny, my už vše roztřídíme a připravíme pro další zájemce. Nabízíme semínka zeleniny a květin a najdete je v 1. patře knihovny v oddělení studovny. K jednotlivým rostlinám si můžete přečíst také podrobný popis, jak rostlin pěstovat, kdy sázet a jaké podmínky konkrétní rostlinka vyžaduje. A také se můžete dozvědět, která z rostlin je tradiční léčivkou a k čemu nám může pomoci. Často máme na zahradě květiny pouze na okrasu a netušíme, že mají významné léčivé účinky. Zkuste se také zeptat některých starousedlíků na původní odrůdy a zkusme zasít něco „staro“ nového.