Knihovna Benešov

Městská knihovna Benešov knihovna pověřená regionální funkcí

Díla nedostupná na trhu

Nová služba Díla nedostupná na trhu (DNNT)

Národní knihovna ČR zpřístupňuje díla, která jsou dosud chráněna autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů) a nejsou již dostupná na knižním trhu.

Městská knihovna Benešov uzavřela s Národní knihovnou ČR smlouvu na využívání Národní digitální knihovny (NDK) a díky tomu svým registrovaným čtenářům zpřístupňuje v digitální podobě více jak 143.000 dokumentů. Služba je poskytována zdarma. Čtenáři mají možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným online přístupem ze svého domácího počítače.

K dispozici jsou:

  • plné texty digitalizovaných dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.

Stručný návod pro přístup k dílům nedostupným na trhu:

K aktivaci účtu a prvnímu přihlášení do Národní digitální knihovny je třeba udělit souhlas Městské knihovně Benešov jako vašemu administrátorovi, aby předregistrovala Vaši e-mailovou adresu v Národní knihovně ČR. Pak vyčkáte na potvrzení od MK Benešov, že je předregistrace dokončena.

Pak už následuje aktivace a první přihlášení:

  • na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití
  • následně klikněte na tlačítko Přihlásit účtem ID NDK
  • klikněte na odkaz Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo? a v dalším kroku zadejte Vaši e-mailovou adresu
  • na zadanou e-mailovou adresu obdržíte zprávu s předmětem “NDK - Reset hesla”, součástí zprávy je odkaz, jehož platnost je 60 minut
  • po kliknutí na odkaz v tomto e-mailu budete přesměrováni na stránku Aktualizace hesla, zadejte zde své nové heslo pro přihlašování do NDK
  • vytvořte si úplně nové heslo: min. 8 znaků (z toho min. 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo), platí max. 1 rok
  • po zadání nového hesla jste úspěšně přihlášeni a přesměrování do NDK

Upozornění: E-mailová adresa, kterou si chcete v NDK aktivovat, se musí shodovat s e-mailem, který pro Vás správce identit Vaší instituce v NK ČR předregistroval na základě informací od Vás. V případě nefunkčnosti (e-mail Vám nedorazil) se obracejte přímo na správu identit Vaší mateřské organizace pro kontrolu e-mailu, tj. na Městskou knihovnu Benešov.