Knihovna Benešov

Městská knihovna Benešov knihovna pověřená regionální funkcí

Díla nedostupná na trhu

Informace o službě DNNTDNNT

Národní knihovna ČR zpřístupňuje díla, která jsou dosud chráněna autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů) a nejsou již dostupná na knižním trhu.

Městská knihovna Benešov uzavřela s Národní knihovnou ČR smlouvu na využívání Národní digitální knihovny (NDK) a díky tomu svým registrovaným čtenářům zpřístupňuje v digitální podobě více jak 143 000 dokumentů. Služba je poskytována zdarma. Čtenáři mají možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným online přístupem ze svého domácího počítače.

K dispozici jsou:

  • plné texty digitalizovaných dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010;
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.

Stručný návod pro přístup k dílům nedostupným na trhu:

K aktivaci účtu a prvnímu přihlášení do Národní digitální knihovny je třeba udělit souhlas Městské knihovně Benešov jako vašemu administrátorovi, aby předregistrovala Vaši e-mailovou adresu v Národní knihovně ČR. Pak vyčkáte na potvrzení od MK Benešov, že je předregistrace dokončena.

Pak už následuje aktivace a první přihlášení:

  1. Na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití;
  2. následně klikněte na tlačítko Přihlásit účtem ID NDK;
  3. klikněte na odkaz Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo? a v dalším kroku zadejte Vaši e-mailovou adresu;
  4. na zadanou e-mailovou adresu obdržíte zprávu s předmětem “NDK - Reset hesla”, součástí zprávy je odkaz, jehož platnost je 60 minut;
  5. po kliknutí na odkaz v tomto e-mailu budete přesměrováni na stránku Aktualizace hesla, zadejte zde své nové heslo pro přihlašování do NDK;
  6. vytvořte si úplně nové heslo: min. 8 znaků (z toho min. 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo), platí max. 1 rok;
  7. po zadání nového hesla jste úspěšně přihlášeni a přesměrování do NDK.

Upozornění: E-mailová adresa, kterou si chcete v NDK aktivovat, se musí shodovat s e-mailem, který pro Vás správce identit Vaší instituce v NK ČR předregistroval na základě informací od Vás. V případě nefunkčnosti (e-mail Vám nedorazil) se obracejte přímo na správu identit Vaší mateřské organizace pro kontrolu e-mailu, tj. na Městskou knihovnu Benešov.